Minecraft Poradnik PL

Minecraft poradnik do gry po polsku

Poniżej znajduje się poradnik dla początkujących graczy. Znajdziesz w nim podstawowe informacje o grze Minecraft, opis interfejsu oraz porady/skazówki dotyczące przetrwania pierwszych dni. Jeśli masz problem z grą lub jakiekolwiek pytania, przejdź do działy pomoc.

Minecraft Poradnik po polsku
Minecraft Poradnik po polsku

Poruszanie się

Domyślne przyciski, służące do poruszania naszą postacią w grze:

  • W – poruszanie się do przodu
  • S – poruszanie się do tyłu
  • A – poruszanie się w lewo
  • D – poruszanie się w prawo
  • spacja – skok
  • Shift – przykucnięcie/skradanie się
  • F5 – przełączenie do widoku trzeciej osoby
  • F8 – przełączenie do widoku kamery

Wstępne informacje

Minecraft to gra typu „sandbox” co oznacza, że nie posiada z góry ustalonej fabuły oraz scenariusza wydarzeń. W trybie rozgrywki o nazwie „Survival”, naszym głównym zadaniem jest obrona przed napastnikami, którzy zaczynają nas atakować gdy zapada zmrok. Najlepszym sposobem na obronę, jest gromadzenie różnego rodzaju surowców oraz budowanie za ich pomocą konstrukcji, które ochronią nas przed atakami napastników. Zalecamy budowę schronu natychmiast po rozpoczęciu pierwszego dnia (który trwa ok. 10 minut) aby uchronić się przed następstwami ataków. W przeciwnym wypadku (brak wybudowanego schronienia) będziemy musieli stawić czoło potworom, których jedynym zadaniem jest zabicie nas.

Zwróć uwagę na to, że jeśli zginiesz w grze Minecraft – wszystkie przedmioty, które posiadałeś przy sobie zostaną rozrzucone w pobliżu miejsca Twojej śmierci. Jak każde inne porzucone przedmioty w grze Minecraft, również te utracone po śmierci – znikną bezpowrotnie po upływie 5 minut, jeśli ich nie odszukasz. Jeśli budujesz cokolwiek w dużej odległości od punktu odrodzenia (spawnpoint), dobrym pomysłem jest wybudowanie domku wraz z łóżkiem. Dzięki temu będziesz odradzał się właśnie w tym miejscu.

Gdy rozpoczniesz przygotowania do przeżycia pierwszej nocy, obserwuj zachowanie słońca. Gdy rozpoczynasz pierwszy dzień w grze Minecraft jest poranek, wraz z upływem czasu słońce zachodzi i nastaje noc.

Minecraft poradnik, część 1: Podstawy

Aby przeżyć pierwszą noc w grze, będziesz potrzebował co najmniej drzewna a w przypadku jeśli chcesz walczyć z napastnikami dodatkowo węgiel lub węgiel drzewny.

Aby zebrać surowce, wyceluj krzyżyk na blok reprezentujący dany surowiec a następnie przytrzymaj lewy przycisk myszy. Dzięki temu, Twój avatar rozpocznie rozbijać blok surowca. Po chwili na danym surowcu będziesz mógł zaobserwować drobne pęknięcia. Trzymaj tak długo lewy przycisk myszy, aż do czasu całkowitego pęknięcia bloku oraz wypadnięcia surowca. Surowce zazwyczaj wypadają nieopodal rozbitego bloku. Jeśli się do niego zbliżysz, zostanie przeniesiony do zasobnika (inventory).

Aby umieścić zebrany surowieć w otoczeniu, kliknij przycisk E na swojej klawiaturze – spowoduje to pojawienie się zasobnika. Możesz teraz przenosić przedmioty oraz surowce pomiędzy polami zasobnika. Wybierz przedmiot poprzez kliknięcie numeru na klawiaturze, reprezentującego kolejność pola zasobnika (1,2,3 itp.) lub użyj wałka do przewijania treści znajdującego się na myszce. Na samym końcu kliknij prawy przycisk myszy aby umieścić surowiec w wybranym miejscu.

Cały świat kręci się wokół kopania

Jedną z najważniejszych zasad gry Minecraft jest:

Nigdy nie kop bezpośrednio pod sobą.

Możliwe jest kopanie bloków z surowcami, które znajdują się bezpośrednio pod Tobą. Gdy zniszczysz taki blok, automatycznie upadasz na znajdujący się pod nim materiał. Materiałem tym może być przykładowo lawa, zetknięcie się z nią może skończyć się dla Ciebie tragicznie.

Kolejną zasadą Minecraft’a jest:

Nigdy nie kop bezpośrednio nad sobą.

Ponownie, nikt nie zabroni Tobie kopania bloków znajdujących się bezpośrednio nad Tobą natomiast musisz mieć świadomość, że w każdej chwili może spaść na Ciebie szkielet lub inny potwór. W taki sposób możesz również zagrzebać się w piasku, na który w odróżnieniu do innych bloków działa grawitacja. Gra Minecraft potrafi być nieprzewidywalna, dlatego radzimy trzymania się tych dwóch powyższych zasad.

Drewno

Drewno można otrzymać z pni drzew. Jest ono podstawowym budulcem kolejnych przedmiotów. Zebranie 4-10 bloków drewna pozwoli Ci na zbudowanie pierwszych narzędzi.

Tworzenie stołu do Craftingu

Crafting to określenie wytwarzania przedmiotów. Z poziomu zasobnika (inventory) możemy wytworzyć bardzo małą liczbę przedmiotów. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi specjalny stół, dzięki któremu będziemy mogli konstruować bardziej zaawansowane przedmioty.

Aby stworzyć stół do craftingu, otwórz najpierw zasobnik i kliknij na stos drewna.
Minecraft - stos drewna

Następnie rozłóż drewno aby zajmowało 2×2 pola w zasobniku. Dzięki temu otrzymasz deski:
Minecraft - deski

Gdy już posiadasz deski, możesz je rozłożyć tak aby pokrywały 2×2 pola w zasobniku. W efekcie takiego ustawienie powinieneś otrzymać nowy przedmiot, jakim będzie stół do craftingu:
Minecraft - stół do craftingu

Minecraft Poradnik – CDN…

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Znajdziesz tutaj komendy, poradnik, skiny, dodatki, tekstury, itemy – największy zbór zasobów do gry Minecraft.